Macierzyństwo to praca, której efekty bywają niewymierne

2014-08-04

Przy okazji codziennej prasówki natrafiłam na wywiad z Małgorzatą Terlikowską. Choć poglądy moje i Pani Małgorzaty w wielu kwestiach są mocno rozbieżne, tym razem dostrzegam między nami nić porozumienia. Wywiad może już nie najświeższy, ale temat aktualny i wart chwili zastanowiewnia... Ja przynajmniej znalazłam w nim coś dla siebie ;).

 

Otóż w tekście pt. „Macierzyństwo to praca. A matki muszą nosić swego szefa na rękach” komentowana jest sytuacja kobiet przedkładających życie rodzinne ponad karierę zawodową.  W jednym miejscu zostały zebrane i obalone wszystkie stereotypy i negatywne opinie nt Kobiet zwanych przeze mnie Domowymi :).

W końcu ktoś publicznie przyznał, że kobiety oddające swój cały czas rodzinie postrzegane są niesłusznie jako leniwe i mało wartościowe. W jednym z wcześniejszych wpisów wspominałam o prześladującym mnie kompleksie dotyczącym wyższości Kobiet Pracujących nad Kobietami Domowymi. Pani Małgorzata poniekąd tłumaczy, że kompleks ten nie jest bezpodstawny.

 

W dużym skrócie posłużę się cytatem:

„Często pełnoetatowe matki frustrują się, bo choć wkładają bardzo dużo pracy i zaangażowania w opiekę nad dziećmi, efektów ich pracy zazwyczaj od razu nie widać. Krytycznych słów pod adresem kobiet, które zrezygnowały z życia zawodowego na rzecz wychowania dzieci, nie brakuje. Mówi się o nich pogardliwie, że są kurami domowymi. Współczesny świat mówi nam, że warte jesteśmy tyle, ile mamy na koncie, albo przez pryzmat stanowiska, jakie zajmujemy. Oliwy do ognia dolewają niestety środowiska feministyczne, które co prawda mówią o tym, że kobieta powinna mieć wybór, ale w ich myśleniu wybór ten sprowadza się do jednego - do robienia kariery. To "siedzenie w domu" to tak naprawdę stan umysłu, a dzieci bynajmniej nie uwsteczniają, tylko mobilizują do pracy i kreatywności.”

 

Odbijając piłeczkę krytyki tak sobie myślę, że Kobiety Pracujące po prostu zazdroszczą Kobietom Domowym czasu spędzonego z Rodziną i dlatego umniejszają ich zasługi w obszarze domowego zacisza :).

 

comments powered by Disqus