Szczęśliwa Trzynastka ;)

2014-11-13

Przedsezonowa wyprzedaż zniczy, Święto Zmarłych, Halloween, posezonowa wyprzedaż zniczy, piosenka "Last Christmas" i już dająca się zauważyć obecność Mikołaja, natchnęły mnie do stworzenia nowego, blogowego cyklu.

W związku z nagromadzeniem świąt mniejszych i większych odczułam mistyczny nastrój, którego przejawem będzie cykl poświęcony przesądom. Lista przesądów, w które nie wierzę z przekory lub z przekonania o ich bezsensowności mogłaby być całkiem długa - skróćmy ją jednak do szczęśliwej 13-stki :).

Od dziecka widzimy jak dorośli próbują odczarować rzeczywistość wierząc w magiczne rytuały lub tłumaczą sobie przeróżne wydarzenia w nadprzyrodzony sposób, że o interpretowaniu znaków na niebie i ziemi już nie wspomnę. Często nauczeni jak się zachować kultywujemy przesądy nie wiedząc właściwie po co i dlaczego...

Czy faktycznie wierzymy w przesądy czy tylko odtwarzamy w myślach wyuczone schematy z obawy przed igraniem z losem? Czy ów los naprawdę daje nam znaki co czeka na nas "za rogiem"? Osobiście nie jestem przesądna i nie wierzę w zabobony - wierzę jednak w intuicję, która choć zupełnie nieschematyczna wydaje mi się bardzo prawdomówna :).

Od piątku nie 13-go na blogu zagoszczą czarne koty, rozbite lustra, sól, drabiny itp.

Może kuszę tym los, ale nie wierzę w przesądy, a Wy?

 

comments powered by Disqus