Domowy browarek ;)

2009-12-11

Po poważnych tematach nadszedł czas na coś luźniejszego.

Dziś porozmawiamy sobie o naszym ciekawym i praktycznym hobby czyli o domowym piwie :). Nie jestem wielką wielbicielka piwa, ale jeśli już to najlepsze jest piwo domowe - można samemu i bardzo łatwo zrobić piwo ciemne, jasne, smakowe, mocne, słabe... jakie kto lubi :). Naprawdę nie wymaga to żadnych szczególnych umiejętności - wystarczy poświęcą tak z 50 zł żeby kupić duży pojemnik, w którym będziemy warzyć piwo (oczywiście wielokrotnego użytku), 20 zł na plastikowe butelki, w których piwo będzie dojrzewać (to cena za 25 szt. również wielokrotnego użytku), z 10 zł na paczkę glukozy (lub tzw. polepszacza) i z 35 zł na puszkę z ekstraktem słodowym np. firmy Coopers (jest ponad 20 rodzajów smakowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie), no i jeszcze może z 8 zł na wodę źródlaną w 5 l butelkach. Podsumowując, za około 120 zł masz 25 l świetnego domowego piwa (ale tylko za pierwszym razem tyle to kosztuje, bo trzeba kupić pojemnik i butelki, potem jest już o połowę taniej) - świeżutkie, bez konserwantów, zawsze pod ręką i takie jak kto lubi. Zachęcam do spróbowania i w razie czego służę pomocą :).

My na razie zrobiliśmy świetne piwo jasne, które najlepiej smakowało schłodzone oraz pyszne piwo ciemne o mocno kawowo - czekoladowym smaku, które im dłużej leżakowało tym było smaczniejsze. Teraz na Święta będziemy robić znowu jasne piwo. Nie opisuję jakie dokładnie piwa uwarzyliśmy, bo jest dużo kombinacji i nie chcę nic sugerować żeby każdy sam popróbował ze smakami.  Domowemu browarowi trzeba poświecić tak max. 20 minut kiedy nastawia się piwo do warzenia (jest to czas w którym: mieszamy składniki z wodą i przelewamy taką mieszankę do umytego pojemnika), a potem czekamy około 4 dni patrząc jak piwo dojrzewa (nic nie robimy, po prostu patrzymy jak przez szklaną rurkę wychodzi gaz z pojemnika - to wygląda tak jak przy robieniu wina), po czym przelewamy je do butelek i po mniej więcej miesiącu możemy je pic. Aha, możemy poruszać lekko butelkami żeby sprawdzić czy są szczelne. Ogólnie do każdego "zestawu startowego" zawsze dołączona jest szczegółowa instrukcja obsługi i jeszcze nie słyszałam żeby komuś się nie udało :).
To link do strony producenta takich domowych zestawów: Coopers - ja zawsze kupuje wszystko na allegro :).
 Komentarze:

Ciekawy, lekki i prosty do czytania artykulik. Świetnie się z tobą zgadzam. Warzenie domowego piwa jest świetnym sposobem na oszczędzenie pieniędy. Jest to hobby nie tylko dla jednej osoby, ale cała grupa może w tym uczestniczyć. Szkoda jednak, że temat ten jest słabo popularny. A może inaczej, jeszcze nie jest popularny. PS.prowadzę własnego bloga, http://domowy-browarek.blogspot.com/ , serdecznie zapraszam.

Dodał(a): marcin, 2010-04-16 17:52:56

nie wiem czemu ale przezczytałam tytuł postu"darmowe piwo":P widac przeczytałam to co chciałam:P

Dodał(a): Marzena, 2009-12-12 20:57:47

comments powered by Disqus